Tedi olarak “Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı”nı destekliyoruz.
Silikon Plastik midir? Cevap: "Hayır!"

Silikon Plastik midir? Cevap: "Hayır!"

19.01.2018

Son zamanlarda mutfaklarımızda geniş bir kullanım alanı bulan silikon ürünler hakkında acaba ne kadar bilgiye sahibiz? Tedi’de müşterilerimize gönül rahatlığıyla sunduğumuz rengârenk silikon ürünleri inceleme fırsatı buldunuz mu?

Silikonun Ham Maddesi Nedir; Sağlığa Zararı Var mıdır?

Öncelikle bilmemiz gereken şey silikon ve plastiğin birbirinden farklı olduğudur. Silikonun ham maddesi cam yapımında da kullanılan silis kumudur. Bu kumun yüksek ısıda sıvılaştırılması ve farklı işlemlerden geçirilmesiyle silikon elde edilir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 1979 yılında silikon bazlı ürünlerin gıda pişirme açısından güvenli olduğunu duyurmuştur. Neredeyse cam kadar sağlıklı olduğu iddia edilen silikon ürünler, kek ve muffin kalıbı olarak fırınlarımızda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Silikon Ürünlerin Avantajları Nelerdir?

  • Kauçuk gibi esnek; cam gibi sağlıklıdırlar.
  • Silikon kalıplar sayesinde pişirdiğiniz ürünleri -formlarını bozmadan- kalıplarından çıkarabilirsiniz. Kalıbınızı yağlamanıza gerek yoktur.
  • Fırında gönül rahatlığıyla kullanılabilirler. Silikon ürünler ısıya dayanıklıdır.
  • Pişirilen ürünlere herhangi bir koku ya da tat geçmez.
  • Kullanım şartları yerine getirildiği taktirde uzun süre kullanılabilirler.
  • Kolay temizlenirler.
  • Farklı renk seçenekleriyle göze hitap ederler.

Silikon Ürünleri Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Her üründe olduğu gibi, silikon ürünleri satın alırken de güvenilir mağazaları tercih etmelisiniz. Sağlık testlerinden geçmiş ve zararlı olmadığı duyurulmuş ürünlerin seçimine özen göstermelisiniz.
  • Güvenilmez yerlerden aldığınız silikon ürünlerin içerisinde plastik karışımı olabilir. Sağlığınızı en az sizler kadar önemsiyoruz ve riskin varlığını göz ardı etmenizi asla istemeyiz.

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.scientificamerican.com/article/earth-talk-silicone-tally/

http://www.haberturk.com/saglik/haber/979409-mutfakta-silikon-urunleri-kullanin

https://www.thehealthyhomeeconomist.com/silicone-molds-baking-safety/

https://www.milliyetemlak.com/dergi/silikon-kek-kaliplari-zararli-midir/

Tedi olarak “Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı”nı destekliyoruz.

Tedi Discount Tekstil Mağazacılık A.Ş. olarak, 11 yıldır tüketicilerimizin günlük gıda dışı ihtiyaçlarını (tekstil, züccaciye, aksesuar, kozmetik vs.) karşılamaktayız. Ülke olarak son dönemde yaşadığımız geçici sıkıntıların birlik ve beraberlik ruhu ile aşılabileceğine inancımız tamdır. Bu doğrultuda, Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından başlatılan “Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı”na desteğimizi açıklıyoruz. Yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere, seçili ürünlerimizde en az %10 indirim yaptığımızı kamuoyuna duyururuz.